torsdag 14. mars 2013

Teistmoodi hernetamp

Kirjutasin oma eelmises blogis pudru keetmisest / hautamisest. Mainisin, et Rootsis ja Norras müüdavast tatrast (vastavalt bovete ja bo hvete) keedet puder meenutab maitselt kartulitampi.

Eelmisel pühapäeval tuli hirmus hernetambi isu pääle. Kapisisu kontrollides leidsin kuivatet rohelise herne paki, külmkapist peekoni kuubikud ja või, aga mida ei leind, oli kartul. Kuna toidupoodide lahti hoidmine Norras pühapäeviti on kriminaalkuritegu (väheste eranditega), siis ei olnd kuidagi võimalik hankida kartulit hernetambi valmistamiseks.

Otsustasin proovida asendada hernetambis kartuli siinse tatratanguga. Tulemus oli üllatavalt hää kahe erilise plussiga (kui võrrelda traditsioonilise hernetambi valmistamisega). Esiteks sain kasutada juba olemasolevat tatratangu, millest muidu ei taha tatraputru keeta, kuna maitse pole päris SEE võrreldes Eestist ostet tatraga (ükskõik milline, aga mitte Veski Mati nimelise firma tatar - vaata selgitust pudru keetmise kohta käivas blogis). Teiseks sai õige hernetambi konsistentsi lihtsa segamisega, polnd vaja lõppfaasis tampida kartuleid hernestega läbi. Maitselt ei tund ma mingit vahet võrreldes traditsioonilise hernetambiga, kus lisaks hernele on koostisosaks kartul. Kuidas selline tamp võiks maitsta Eestis müüdava tatra kasutamisega (veel kord: ükskõik millise firma tatar, aga mitte Veski Mati), ei oska öelda. Kel huvi proovida, võib seda teha ning tulemusest ka meile teistele teada anda.


HERNETAMP TATRAGA

500 g kuivatet rohelist hernest
150 ml Skandinaavias müüdavat tatart (Saltå Kvarn firmalt)
2 liitrit vett
1/2 sl keedusoola

100 g võid
200 g peekoni kuubikuid


Hernest pesta sõelas jooksva tulise vee all paar minutit. Kokaraamatud soovitavad leotada hernest 6 tundi, aga kui isu on suur, siis võib lihtsalt kauem keeta (aga kokkuvõttes vähem aega valmistamisele).  Mina lisasin ilma leotamata hernele soola ja vee ning keetsin tasasel tulel aeg-ajalt segades ca 2,5 tundi. Kui hernes oli poolpehme, aga osutas siiski kerget vastupanu hamba all, siis pesin sõelas tulise jooksva vee all ära tatra (ca 2 minutit) ning lisasin hernele. Tunni jooksul segasin herneid ja tatart tasasel tulel keetes algul iga 5 minuti tagant ning lõpuks segasin juba iga minuti jooksul mitu korda. Lõpuks oli hernetamp ilma tampimata õiges konsistentsis ning enne söömist jätsin hernetambi 5 minutiks tahenema.

Silma panekuks pruunistasin peekoni kuubikud võis.

Kogus tuli selline, et jagub umbes 4-6 sööjale.

Hääd isu!

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar